PC Party NL Progressive Conservative Party of Newfoundland and Labrador

Provincial Caucus

Charlene Johnson

Charlene Johnson

PC MHA for Trinity – Bay de Verde District;
Minister of Finance, President of Treasury Board and Minister Responsible for the Human Resource Secretariat, the Public Service Commission and the Newfoundland and Labrador Liquor Corporation; Minister Responsible for the Status of Women

Charlene Johnson, the youngest woman ever elected to serve in the Newfoundland and Labrador House of Assembly, is passionate about sustainable development and the protection of our natural resources. Born in Carbonear and raised in the Conception Bay community of Gull Island, Charlene holds a Bachelor of Science degree in Forest Engineering from the University of New Brunswick and a Masters of Applied Science degree in Environmental Engineering from Memorial University of Newfoundland.

During her academic years, Ms. Johnson held work placements not only in Newfoundland and Labrador but also in Nova Scotia, New Brunswick, British Columbia and California.

Ms. Johnson was appointed Parliamentary Secretary to the Minister of Natural Resources on July 5, 2006.

Re-elected to the House of Assembly on October 9, 2007, Ms. Johnson was appointed Minister of Environment and Conservation on October 30. On January 13, 2011, she was appointed Minister of Child, Youth and Family Services.

Ms. Johnson was re-elected as the Member for Trinity – Bay de Verde on October 11, 2011. On October 28, 2011, she was re-appointed as Minister of Child, Youth and Family Services, as well as being appointed as Minister Responsible for the Status of Women.

On October 9, 2013, Ms. Johnson was appointed Minister of Innovation, Business and Rural Development, Minister Responsible for the Office of Public Engagement, Minister Responsible for the Research & Development Corporation, and Minister Responsible for the Status of Women.

On January 29, 2014, Ms. Johnson was appointed Minister of Finance, President of Treasury Board and Minister Responsible for the Human Resource Secretariat, the Public Service Commission and the Newfoundland and Labrador Liquor Corporation.

On June 2, 2014, Ms. Johnson was also appointed to serve as the Minister Responsible for the Status of Women.

Close
Close